Pytagoriáda je matematická súťaž, v ktorej okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas za ktorý žiaci vypočítajú dané príklady. Výsledné hodnotenie bodov sa teda skladá z dvoch položiek, z bodov za správnosť a z bodov za čas. Účastníkmi vyššieho kola súťaže môžu byť len žiaci, ktorý úspešne absolvovali nižšie kolo súťaže.
Do vyššieho kola súťaže postúpili v tomto školskom roku traja žiaci: PatriK Pavur 3.B, Lucia Tarandová 3.B a Diana Hovančáková 4.A
Naši nádejní matematici sa v konkurencii vôbec nestratili, ba naopak, PATRIK PAVUR , 3.B v silnej tohotoročnej konkurencii 45 tretiakov dosiahol najlepší bodový výsledok 26 bodov (13 bodov príklady + 13bodov čas) a jednoznačne zvíťazil v obvodovom kole Pytagoriády.
K jeho 1.miestu mu srdečne b l a h o ž e l á m e !
Mesiac november – je aj mesiacom fotografie. Tentokrát uchvátil aj našich najmenších. Radi sa zahrali na fotografov - hľadali zaujímavé jesenné zákutia , ktoré si následne odfotili. Fotografie si pozorne prezreli a tie, ktoré sa páčili najviac sme vytlačili a deti ich vlastnoručne dotvorili.
Vznikli tak celkom zaujímavé dielka, z ktorých sme spoločne vybrali tie „naj“ a „zviazali ich“ do Fotoalbumu zaujímavostí z Veľkého Šariša. Takto vlastnoručne zhotovený fotoalbum sme poslali do fotografickej súťaže, ktorú vyhlásil časopis Adamko. V y p l a t i l o s a!
Preveľká bola naša radosť, keď sme si v januárovom čísle prečítali, že víťazom fotografickej súťaže sa stala naša trieda: 3.B trieda z Veľkého Šariša. Časopis Adamko ocenil všetkých za vynaloženú námahu. Kozmetický balíček bol pre ne milým prekvapením. Mgr. K. Prestlová
V roku 2004 vznikla v Litve informatická súťaž Bebras - Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do ďalších európskych krajín.V školskom roku 2012/2013 sa konala súťaž v 22 krajinách. Spolu vo všetkých krajinách sa do nej zapojilo 522 958 žiakov.
Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.
Počas celého októbra sme v našej škole vyrábali záložky v rámci celoslovenského projektu „Záložka do knihy spája slovenské školy“. Cieľom projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi slovenskými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci mohli vyrobiť ľubovoľnou technikou. Základné školy a stredné školy mohli výmenu záložiek využiť na nadviazanie vzájomnej spolupráce, kontaktov alebo na poznávanie života žiakov v rôznych kútoch Slovenska. Našou partnerskou školou je ZŠ na Rastislavovej ulici v Prievidzi.
Do galérie Výroba záložiek boli pridané fotografie.
Spoločnými silami sme sa postarali o skrášlenie areálu školy.... do práce sa pridali všetci žiaci našej školy a za krááásneho jesenného počasia vyhrabali lístie, pozamentali chodníky i vyzberali odpadky . Ďakujeme všetkým za pomoc!
Do galérie Jesenné upratovanie boli pridané fotografie.
Ako každoročne aj tento rok sme brány našej školy otvorili rodičom a priateľom. Urobili sme tak dňa 10.10.2013 pri príležitosti Európskeho dňa rodičov a škôl.
Svoju tradíciu na Slovensku tento deň píše od roku 2002 a jeho cieľom je zapojiť rodičov do výchovno-vzdelávacieho procesu ich detí, vytvoriť nové partnerské vzťahy medzi rodičmi, pedagógmi a deťmi, otvoriť školu rodičom. Prijali sme tiež vzácnu návštevu z projektu Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít – Mgr. M. Tomka, Mgr. J. Hlinkovú a Mgr. G. Kedžuchovú zo ZŠ Ľ. Podjavorinskej z Košíc v rámci výmennej stáže a Mgr. M. Kalinovú, ktorá je v danom projekte konzultantom pre našu školu.
Tí, ktorí prijali naše pozvanie, mohli navštíviť jednotlivé triedy a učebne, zúčastniť sa na otvorených hodinách a stať sa tak súčasťou vzdelávacieho procesu, prípadne si zaspomínať na svoje školské roky. Ponuka bola pestrá – výroba záložiek, jesenného obrázku, hračiek pre deti a šalátu, nácvik ľudového spevu a tanca, maľovanie na textil, projekcia environmentálneho filmu, futbalový a florbalový turnaj, práca s interaktívnou tabuľou v rámci predmetu Mladý záchranár a rôzne interaktívne hry, vedomostný kvíz, zaujímavé a zábavné chemické pokusy. Prvákov sme pasovaním prijali do žiackeho cechu. Svojou prácou sa prišli pochváliť aj študenti Strednej umeleckej školy z Vodárenskej 3 a Súkromnej strednej odbornej školy Pod Kalváriou z Prešova.
Žiaci celej školy sa v rámci toho dňa tiež zúčastnili na výchovnom podujatí spoločnosti Pansofia, ktoré žiakom prvého stupňa prestavilo záhady vesmíru a žiakom druhého stupňa objasnilo vznik a fungovanie informačno-komunikačných technológií.
Snahou tohto projektu je podporiť rodičov, aby si uvedomili, že sú prvými a základnými vychovávateľmi svojich detí. Úsilie a ochota rodičov spolupracovať s nami a hľadať spoločné riešenia sú veľmi dôležité pre našu školu a svojím spôsobom udávajú jej smer. Týmto dňom sme chceli ponúknuť rodičom priestor na spoluprácu, pretože čím viac sa rodičia budú zaujímať o dianie v škole a čím viac nápadov predostrú, tým viac sa škola priblíži ich predstavám. Chceme byť školou otvorenou nielen v tento deň, ale počas celého školského roka. Mgr. Erika Rodáková
Do galérie Európsky deň boli pridané fotografie.
DENTAL ALARM zavítal aj do našej školy!
Žiaci 1.- 3. ročníka sa zúčastnili projektu DENTAL ALARM, ktorý sa prakticky zameriava na rozvoj povedomia u tých najmenších ako si udržať zdravé zúbky a ďasná. Žiaci si mohli prakticky overiť či ich návyky a starostlivosť o zúbky je správna, resp. všetci sa mali možnosť dozvedieť a naučiť ako sa o svoje zúbky starať, aby predišli nechceným ťažkostiam.
Združenie sa vo svojich činnostiach zameriava na organizovanie tvorivých stretnutí, organizovanie podporných akcií s tematikou dentálnej hygieny, koordináciou aktivít rôznych organizácii s podporným zameraním v oblasti výchovy a vzdelávania detí a mládeže.Vďaka programu sa účastníci školenia dozvedia teoretické poznatky, ako si udržať zdravé zuby a ďasná, ale aj prakticky sa starať o svoje zuby. Sme radi, že aj naši žiaci sa mohli zapojiť do tohoto poučného projektu a rozšíriť svoje znalosti o dentálnej hygiene.
Škola v prírode sa skončilaaaaaaa... ale zážitky ostávajú v mysliach všetkých detí: cesta elektrickým vláčikom, pozemnou lanovkou na Hrebienok, krásne tatranské vodopády počas jesenného slnečného dňa ... plavecké i športové výkony, návšteva múzea
či zdolanie 866tich schodov v Belianskej jaskyni
... Týchto pár dní sme strávili všetci v krásnom prostredí v kruhu kamarátov s množstvom pestrých aktivít!
Ďakujem všetkým za prežitie pekných chvíľ v ŠvP. Mgr. Prestlová K.
Do galérie Škola v prírode boli pridané fotografie.
ŠKOLA V PRÍRODE.....posielame Vám krásny tatranský pozdrav!
Vychádzky na čerstvom vzduchu, plavecké výkony a rôzne aktivity napĺňajú náš každodenný program. Je nám tu veselo, jesť nám chutí, energie máme ešte stále na rozdávanie...sme zvedaví, veselí a hlavne šťastní a spokojní !
Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Ide o ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.
Deň Zeme si pripomíname aj preto, aby sme si raz do roka pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. Zároveň, aby sme si čoraz hlbšie uvedomovali, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na našej planéte je naozaj vzácna, obdivuhodná, no hlavne veľmi krehká.
Krehkejšia, než ktokoľvek z nás dokáže v plnej miere postihnúť svojím poznaním či cítením. A tak ľudstvo zatiaľ pácha na tejto svojej dojke a ochrankyni ťažko odpustiteľné, sebecké bezprávie, ktorého dosah ani tí najcitlivejší a najmúdrejší z nášho stredu nedokážu v celej jeho mnohorakosti spätného pôsobenia predvídať.
Deň Zeme sme si pripomenuli aj zaujímavými aktivitami:
1. Ukážka chránených druhov hmyzu, lesných plodov, semien a púčikov stromov.
2. Ukážka filtrácie vody.
3. Výsadba stromčekov v okolí školy.
4. Zber odpadkov, čistenie okolia školy a cestičky k Šarišskému hradu.
5. Súťaže
Ďakujeme všetkých žiakom a učiteľom, ktorí sa zúčastnili v piatok na peknej akcii spojenej s oddychom a pomohli tak skvalitniť prírodné prostredie Šarišského hradu. Mgr. Bučákova Júlia
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria DEŇ ZEME.
V dňoch 22.4.- 26.4.2013 sa 34 žiakov tretích ročníkov zúčastnilo plaveckého výcviku. Ten absolvovali v bazéne "Šťuka" v Prešove, na ulici Mirka Nešpora. Všetci plavci i neplavci aktívne prehlbovali svoje plavecké zručnosti, prekonávali strach z vody a zdokonaľovali svoj plavecký štýl -znak, kraul či prsia.
Za svoju snahu a predvedené plavecké umenie si každý vyslúžil MOKRÉ VYSVEDČENIE. Medzi najlepších a najvytrvalejších plavcov sa zaradili títo tretiaci: Hovančáková Diana 3.A, Janeková Nelly 3.B, Knutová Martina 3.B, Skalková Sofia 3.B, Andraščík Dominik 3.B, Jendruš Damián 3.B a Šimko Samuel 3.B.
Mgr. Prestlová Katarína, vedúca plaveckého výcviku
Dňa 23.4.2013 sme sa zúčastnili na obvodnom kole vo florbale starších žiačok základných škôl na ZŠ Májového námestia v Prešove. V ťažkej konkurencii sme obsadili pekné tretie miesto v zložení: Viktória Kucková - výborná brankárka, Ivana Prokopičová, Sandra Sontágová, Patrícia Rimáková, Zuzana Gaľová, Monika Horváthová, Erika Capová, Kristína Talianová, Bianka Fabiánová, Anna Frajtová, Terézia Klimková.
Výsledky:
ZŠ - Veľký Šariš - Súkromné gymnázium Solivar-Prešov: 2:1 (góly:Prokopičová, Talianová)
ZŠ - Veľký Šariš - ZŠ Terňa 5:0 (kontumačné víťazstvo)
ZŠ - Veľký Šariš - ZŠ Fintice 0:3
ZŠ - Veľký šariš - Gymnázium a ZŠ sv. Mikuláša Prešov 1:4 (gól: Frajtová)
Poradie:
1. Gymnázium a ZŠ sv. Mikuláša Prešov
2. ZŠ - Fintice
3. ZŠ - Veľký Šariš
4. Súkromné gymnázium Solivar-Prešov
5. ZŠ - Terňa
Dňa 4. apríla 2013 sa konal na našej základnej škole futbalový turnaj Coca – cola cup. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky sa turnaj uskutočnil v telocvični školy. Zúčastnili sa ho školy: ZŠ Prostejovská, ZŠ Mirka Nešpora, ZŠ Bajkalská z Prešova a ZŠ V. Šariš. Našim žiakom sa veľmi nedarilo, ale mali možnosť sa konfrontovať so zdatnými súpermi ligovej úrovne. Po troch prehrách sme obsadili 4. miesto.
Poradie:
1. ZŠ M. Nešpora 2. ZŠ Prostejovská 3. ZŠ Bajkalská 4. ZŠ V. Šariš
Mgr. Ján Dlugoš
Voda je najbežnejšia kvapalina, nevyhnutná pre život ľudí, zvierat a rastlín. Túto čistú, bezfarebnú kvapalinu pozná dôverne každý z nás. Zatiaľ ešte stále považujeme vodu za samozrejmosť a jej dôležitosť vieme oceniť len málokedy.
Cieľom Svetového dňa vody je pripomínať si dôležitosť a význam vody, upozorňovať na stav vôd a viesť ľudí k ich ochrane...práve tejto tematike sme sa venovali 22.marca, aby si každý z nás uvedomil jej jedinečnosť a nenahraditeľnosť!
Dňa 22.10. 2012 naša školská knižnica ožila nebývalým spôsobom. Pod vedením p. učiteľky Maleckej sa pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc žiaci 5.B premenili na rozprávkové bytosti a svojich mladších spolužiakov z druhého a tretieho ročníka voviedli do tajov rozprávok, ktoré zozbieral Pavol Dobšinský. Pripravili si pásmo čítania v súťaži o najlepšieho čitateľa, skladali portrét slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského, ilustrovali rozprávky, vyhľadávali zaujímavé informácie na Internete. Literárne postavičky neúnavne pomáhali žiakom splniť jednotlivé úlohy.
Okrem knižnice si tento deň spríjemnili zážitkovým učením i ostatní žiaci :
- p. Škovranová so žiakmi 6. ročníka v triedach pripravili improvizáciu prebásnenej rozprávky o Popoluške od vynikajúceho básnika Milana Rúfusa zo zbierky Lupienky z jabloní. Kostýmy a improvizovaná scéna / rozkošatený orech / v priestoroch triedy dotvárali dej známej rozprávky.
- p. Marušinová so žiakmi 7. ročníka v triedach pripravili aktivity o Umeleckom rozmere a posolstva Pavla Dobšinského v literatúre a o Povestiach a rozprávkach s ich znakmi a charakteristike.
- p. Verčimáková so žiakmi 8. ročníka v triedach pripravili pásmo rozprávok v kontraste ľudovej a modernej rozprávky .
- žiaci 9. ročníka pod vedením vyučujúcej p. Škovranovej pracovali s rôznymi druhmi jazykových slovníkov spisovnej slovenčiny. pani učiteľky SJL
M E S T S K Á O L Y M P I Á D A
Na základných školách v prešovskom okrese sa od pondelka (15.10.) do piatka (19.10.) o čosi menej učilo, ale podstatne viac športovalo. Mesto Prešov, oddelenie kultúry a športu MsÚ v Prešove v spolupráci s ôsmimi základnými školami zorganizovalo už v poradí piaty ročník obľúbeného športovo-zábavného podujatia „Mestská olympiáda na školách 2012.“ Do piateho ročníka sa zapojilo celkovo osemnásť základných škôl.
Žiaci našej školy urputne bojovali vo vybíjanej /žiaci 5.-6.ročníka/ , florbale /mladší i starší žiaci/ i v atletike /mladší i starší žiaci/
Napriek silnej konkurencii sa naše družstvá nestratili. Hlavne z družstva starších žiakov si z atletických disciplín priniesli cenné kovy hneď štyria žiaci:
Diaľka- dievčatá: 2. miesto Júlia Kvitkovičová 392 cm
3. miesto Mária Škvarlová 382 cm
Diaľka – chlapci: 2.miesto Lukacs Sontag 477 cm
Guľa – dievčatá: 3.miesto Viktória Kucková 6,31 m
B L A H O Ž E L Á M E ! ! !