Práca výchovného poradcu v šk. roku 2024/2025 sa bude v zmysle Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Pedagogicko-organizačných pokynov MŠ SR zameriavať na plnenie úloh školského poradenstva pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych a sociálnych potrieb detí a kariérového poradenstva.
Výchovný poradca pracuje podľa ročného harmonogramu práce, ktorý obsahuje trvalé a termínované úlohy.
Realizácia hlavných úloh výchovného poradcu:
Systematicky zvyšovať úroveň poznatkov v oblasti VP. Získavať informačné a metodické materiály pre poradenskú prácu so žiakmi.
Individuálna poradenská, konzultačná a metodická pomoc pre žiakov (9. roč.,8. roč. a 5. roč.) a rodičov o možnostiach štúdia na SŠ.
Sústavne a aktívne spolupracovať s vedením školy, TU, učiteľmi a ostatnými výchovnými pracovníkmi školy a iných škôl a školských zariadení.
Metodicky pomáhať učiteľom pri výchove a vzdelávaní žiakov, koordinovať spoluprácu rodiny a školy. Dbať, aby sa rodičia včas dozvedeli o problémoch svojho dieťaťa.
Realizovať individuálne a skupinové konzultácie s problémovými žiakmi a ich rodičmi, navrhovať opatrenia.
Priebežne spolupracovať s pedagogicko-psychologickou poradňou – požiadať o spoluprácu v prípade žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, žiakov s výraznými poruchami správania či záškoláctva.
Spolupráca so špeciálnym pedagógom, sprostredkúvanie prepojenia školy so školskými poradenskými zariadeniami v Prešove a ostatnými odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.
Spolupráca s koordinátorom prevencie drogových závislostí a podieľanie sa na plnení úloh školy pri prevencii delikventného, či iného problémového vývinu detí. Uskutočňovať akcie v spolupráci s koordinátorom prevencie venované problematike predchádzania všetkých foriem diskriminácie, rasizmu, xenofóbie a ostatných prejavov intolerancie.
Podávať informácie žiakom 9., 8. a 5. ročníka.
Získavať informácie o nových odboroch na SŠ. Spolupracovať s náborovými pracovníkmi, uskutočňovať exkurzie na SŠ a SOŠ.
Štúdium dokumentov, sledovanie internetových stránok stredných škôl v regióne.
Aktualizácia číselníkov SŠ
Aktuálne informovať žiakov aj rodičov o možnosti ďalšieho štúdia.
Na evidenciu a spracovanie informácií využívať výpočtovú techniku a program Proforient. Na informovanie žiakov venovať priestor práci so stránkami ŠVS na internete, programu Sprievodca svetom povolaní a testom na profesijnú orientáciu na internetovej stránke www.istp.sk.
Doplňovať kabinet literatúrou, časopismi, aktuálnymi informáciami v oblasti metodickej a informačnej o možnostiach štúdia na stredných školách
Zúčastňovať sa porád a školení výchovných poradcov podľa príslušných termínov.
Aktualizovať nástenku.
Zvýšenú pozornosť venovať Celoslovenskému testovaniu žiakov 5. ročníka základných škôl
Poskytovať žiakom informácie o dobrovoľníctve, ako jednom zo spôsobov získavania a rozvoja nových zručností, kompetencií a skúseností, ktoré môžu prispieť k ich informovanému rozhodnutiu sa pre určité povolanie, alebo k výberu ďalšieho študijného zamerania.
Zdroje informácií, poradenské hry.
Využívať informácie, ktoré sú na tento účel zverejnené na www.profsme.sk v rámci výstupov národných projektov „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami“ a „Rozvoj stredného odborného vzdelávania“
Využívať Nástroj pre identifikáciu potenciálu orientácie žiakov základných škôl na odborné vzdelávanie a prípravu na stredných odborných školách „PROF sme ZŠ“ a Podporný nástroj pre realizáciu kariérneho poradenstva pre žiakov stredných odborných škôl „PROF sme SOŠ“.